Ciekły azot dla odważnych – galeria zdjęć

logo2

29 września w Akademii Młodych Odkrywców miała miejsce niecodzienna lekcja fizyki. Bogdan Martyniak z Beskidzkiego Centrum Nauki w Świnnej, przygotował dla naszych studentów niezwykłe pokazy z ciekłym azotem. Prowadzący doświadczenia w przystępny sposób przybliżył magię i tajemnice niskich temperatur. Ciekły azot, którego temperatura wynosi -1960C pozwoliła odczuć granicę zimna w okolicy temperatury zera krytycznego.

Bananem przybijano gwoździe,  z balonu powstał kawałek szeleszczącej folii,  róża zamieniła się w strukturę podobną do szkła, a rzucona na ziemię rozbiła się na kawałki. Balonik z powietrzem zanurzony w ciekłym azocie drastycznie się skurczył ze względu na spadek ruchu cząsteczek we wnętrzu, a po wyjęciu z azotu i ponownym ogrzaniu do temperatury pokojowej  wrócił do pierwotnych rozmiarów.

Zdziwienie, piski, okrzyki, salwy śmiechu towarzyszyły Odkrywcom, Poszukiwaczom i Ekspertom. Śmiałkowie mogli "dotknąć" własną ręką ciekłego azotu. Przyjemne uczucie - nic nie bolało:)

 Organizatorzy AMO

Dodaj komentarz

Przekaż 1% na szkołę !

W naszej szkole realizujemy program:


Zespół Szkół
im. Św. Edyty Stein

w Lublińcu

ul. Piłsudskiego 8
42-700 Lubliniec

tel./fax. (034) 351 03 60